Typy brýlových skel

Volbu správných brýlových čoček ovlivňuje řada faktorů, které souvisí se způsobem života. Pří výběru je důležité nespěchat a velmi důkladně zvážit všechny vaše požadavky na ideální brýle.

Rozdělení brýlových čoček

Jednoohniskové:

Používají se pro korekci vidění na jednu vzdálenost – do blízka nebo na dálku. Tyto čočky jsou vhodné pro všechny činnosti a dodávají se ve všech druzích materiálu.

Bifokální:

Jedny brýle Vám zlepší vidění na dvě vzdálenosti, a to do dálky i na blízko. Na čočce je viditelná dělící část zóny na blízko. Čočky jsou nabízeny jako minerální nebo plastové a jsou vhodné pro barvení i ostatní povrchové úpravy.

Progresivní (multifokální):

Jediná čočka pro ostré vidění na všechny vzdálenosti. Koriguje vidění do dálky, na stření vzdálenost i na blízko. Tyto čočky jsou velmi estetické bez viditelné dělící čáry. Nedochází ke skokům obrazu. Snadná adaptace i pro nové prosbyopy.

Asférické:

Poskytují ostrý a nezkreslený obraz. Jsou tenčí, lehčí a plošší než běžné sférické čočky. S asférickými čočkami je téměř odstraněno neestetické zvětšení či zmenšení očí a pozorovaného obrazu.

Vysokoindexní čočky:

Čočky s vyšším indexem lomu jsou nesrovnatelně tenčí a plošší, tzn. že jsou velmi estetické. Jsou vhodné pro vyšší dioptrickou korekci. Mimo velmi ostetického vzhledu mají vysokou optickou kvalitu.

Speciální čočky:

Doporučujeme v případě, že máte zvláštní požadavky na vlastnosti čoček z hlediska Vašeho zaměstnání, aktivit ve volném čase nebo ochrany očí.

Čočky pro práci s počítačem:

Pokud pracujete s počítačem více jak 2 hodiny denně, doporučujeme Vám speciální čočky pro práci v kanceláři, které jsou určeny pro vidění na střední vzdálenost a na blízko. Zároveň doporučujeme antireflexní povrchovou úpravu, která snižuje únavu očí.

Čočky na sport:

Správnou volbu designu, barvy a úpravy můžete získat čočku vhodnou pro jakýkoliv druh sportu. Z hlediska bezpečnosti Vám doporučujeme volbu plastových , polykarbonátových čočerk nebo čoček z materiálu trivex. Tyto mají vysokou odolnost proti rozbití. Polarizační čočky a čočky s UV ochranou jsou nejlepší volbou pro sport a jiné venkovní aktivity.

Fotochromatické (samozabarvovací) čočky:

Tyto čočky se zabarvují podle intensity UV záření a obsahují účinný UV filtr. Vysoké pohodlí pohledu zajišťují jak v místnosti, kde jsou téměř čiré, tak venku, nebo šedé varianty až po širokou škálu módních barev, které uspokojí i ty nejnáročnější. Váš oční optik Vám rád předvede vlastnosti těchto čoček na ukázkových čočkách.

Polarizační čočky:

Obsahují tzv. Polarizační filtr, který zamezuje oslnění. Mokrá vozovka, protijedoucí vozidla, sníh, okna, vodní plocha – to všechno jsou zdroje prudkého oslnění, které je velmi nebezpečné zvláště při řízení motorového vozidla. Oslnění trvá jen několik sekund, ale auto ujede dost dlouhou vzdálenost na to, aby mohlo dojít k vážné nehodě nebo srážce s chodcem. Polarizační čočky ocení řidiči, lyžaři, golfisté i rybáři. Poskytují 100% UV ochranu a snižují únavu očí způsobenou jejich námahou na slunci. Polarizační čočky jsou k dostání ve dvou barvách – hnědé a šedé.

Barevné čočky:

Všechny plastové čočky můžeme zbarvit podle Vašeho přání – stačí zvolit barvu a intensitu odstínu. Barva může být nanesena po celé ploše čočky rovnoměrně, postupně přecházet z jedné barvy do druhé nebo od horního okraje ke středu slábnout (tzv. Gradient).

Materiál brýlových čoček

Minerál(sklo):

Má velmi dobré optické vlastnosti a vysokou odolnost proti poškrábání. Doporučujeme tvrzení, které zvyšuje bezpečnost oka v případě rozbití čočky. Barevné úpravy jsou možné pouze v odstínu hnědé a šedé.

Plast:

Plastové čočky jsou lehčí než minerální. Při běžném nárazu se nerozbijí, ale jsou náchylnější k poškrábání. Jsou vhodné k barvení ve všech odstínech i pro zrcadlovou úpravu. Pro prodloužení životnosti čočky a zlepšení optických vlastností se doporučuje tvrzení a antireflexní úprava.

Trivex:

nejnovější materiál se skvělými optickými vlastnostmi. Témě nerozbitný, má výbornou mechanickou a chemickou odolnost. Díky vyššímu indexu lomu je tenčí než běžný plast. Velmi vhodný do vrtaných obrub, do dětských brýlí a na sport.

Polykarbonát:

Speciální druh plastu s vysokou odolností proti rozbití. Tenčí než běžná plastová čočka. Není vhodný pro barvení. Doporučuje se tvrzená nebo antireflexní úprava. Vhodné pro děti, sport a do pracovních brýlí.

Index lomu – vlastnost materiálu, která ovlivňuje tloušťku a váhu čočky. Čím je index lomu vyšší, tím je plastová čočky plošší, tení a lehčí. Minerální čočka je s rostoucím indexem také tenčí, ale váha se nesnižuje. Minerální a plastové čočky mají buď standardní index lomu přibližně =1,5. nebo je možno volit z několika typů vyššího indexu lomu. Materiály Trivex a Polykarbonát se vyrábí pouze v jednom indexu lomu.

Povrchové úpravy brýlových čoček

Tvrzení čoček:

Je automatickou součástí každé antireflexní úpravy. Zvyšuje odolnost čoček před poškrábáním. Nezbytné je zejména pro čočky s vyšším indexem lomu, samozabarvovací a polykarbonátové čočky. Doporučujeme zejména u plastových čoček pro prodloužení životnosti. Velmi vhodné zjeména pro dětské brýlové čočky.

Antireflexní vrstva:

Každá plocha brýlové čočky odráží část dopadajícího světla, dochází tak k rušivému efektu – zrcadlení. Antireflexní vrstva tyto odrazy světla odstraňuje. Získáte značně vyšší kontrast a jasné vidění bez rušivých odlesků. Úprava zajišťuje zvýšenou bezpečnost mimo jiné v silničním provozu, zvyšuje ostrost a kvalitu vidění za šera, snižuje oslnění od protijedoucích vozidel.Antireflexní vrstva zvyšuje estetický vzhled brýlí, snižuje únavu a případné bolesti očí a hlavy, hlavně při práci s počítačem.

Hydrofóbní úprava:

Hydrofóbní úprava zabrańuje ulpívání nečistot na brýlové čočce. Odpuzuje vodu a prachové částice a díky tomu lze brýlovou čočku snadno a lehce čistit.

Multivrstvy:

Úpravy na brýlové čočky se používají nejčastěji v takzvaných multivrstvách, tzn. Že obsahují jak tvrzení, antireflexní vrstvy, tak hydrofóbní úpravu na povrchu, nanášené na povrch čoček v tomto pořadí. Získáte průzračný, čistý pohled bez škrábanců.

Zrcadlová úprava:

Nanáší se na přední stranu plastových čirých i barevných čoček. Vhodná zejména do prostředí s extrémními slunečními podmínkami. Antireflexní úprava je standartní součástí zrcadlové úpravy a je nanášena na zadní plochu čočky.