Vetchozrakost

Charakteristika:
Presbyopie neboli vetchozrakost se projevuje tím, že oko v určitém věku ztrácí schopnost zaostřit na bližší objekty, ztrácí schopnost takzvané akomodace.

Co způsobuje presbyopii:
Jak stárneme, lidské tkáně ztrácí svoji elasticitu. Když stárne pokožka, ztrácí elasticitu a dělají se nám vrásky. Podobně, když čočka v našem oku ztratí část své elasticity, zhorší se její schopnost měnit optickou mohutnost a zaostřovat na různě vzdálené objekty. Ztráta elasticity je postupná. Dlouho před tím než si uvědomíme, že nám dělá potíže zaostřit na blízké předměty, již čočka začala ztrácet schopnost se rozšiřovat a zplošťovat. V poslední době se prosadil názor, že presbyopie je způsobena primárně zvyšováním objemu čočky, čímž dochází k uvolnění svalů, které čočku přidržují. Tím je znemožněna jejich funkce měnit tvar čočky.

Kdy se presbyopie objevuje:
Pružnost čočky se snižuje již v mládí. Věk, kdy zpozorujeme presbyopii se různí, ale obvykle se to stává kolem 40.tého roku života. Presbyopie postihuje každého a není známa žádná prevence.

korekce vady:
Obvykle se presbyopie koriguje předepsáním brýlí, které čočce pomohou zaostřit nablízko. Brýle na čtení pomohou efektivněji lomit paprsky světla, aby se kompenzovala ztráta vidění nablízko. Pokud nemáte jiné oční vady, jako např. krátkozrakost či astigmatismus, budete potřebovat pouze brýle na čtení. V případě, že se u Vás objevuje např. krátkozrakost mohou Vám být předepsány i brýle na dálku, nebo bifokální čočky.

progresivní (multifokální) brýlové čočky
Progresivní čočky jsou takové čočky, kde se plynule mění dioptrická hodnota bez viditelného přechodu pro pohodlné vidění na všechny vzdálenosti. Na trhu je mnoho typů těchto čoček, které splní inviduální požadavky zákazníků.

Kladete-li si otázku, zdali zvolit progresivní čočky nebo dvoje brýle?
Zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Potřebujete brýle na blízko?
  • Potřebujete brýle na dálku?
  • Vadí Vám neustálé střídání brýlí?
  • Měníte často vzdálenosti pozorovaných předmětů jako jsou např. kniha, televize, krajina?
  • Používáte bifokální brýle, ruší Vás ostrý přechod pohledu z dálky na blízko?

Pokud jste si minimálně dvakrát odpověděli ano, Vaše volba při výběru brýlových čoček by měla být: Progresivní brýlové čočky. Progresivní brýlové čočky zaručují ostré vidění na všechny vzdálenosti od blízka až po dálku.